«اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.».     مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی

akhbar-mod-title

معرفی،بررسی و نقد کتاب نظریه فرهنگی استاد مطهری

این جلسه با همت موسسه ی مبشر صبح و در پی برگزاری سلسله نشست...

 

 

  معرفی، بررسی و نقد کتاب "نظریه فرهنگی استاد مطهری"(1) 

این جلسه با همت موسسه مبشر صبح و در پی برگذاری سلسله نشست های نظریه فرهنگی(2)، در نمایندگی "پاتوق کتاب" در مرکز استان لرستان، شهر خرم آباد برگزار شد.

از آن جهت که مقوله فرهنگ در هم تنیده با تمامی عرصه های زندگیست درک ساختارمندی از آن و نسبت سنجی درست آن با سایر مقولات می تواند سیایت گذاری ها، کنش ها و عاملیت ها را مدیریت کند لذا از این جهت که ما در این عرصه با خلأ جدی تئوریک مواجه هستیم این بحث از مباحث نوپا و به روز جامعه تلقی می گردد. از جمله معدود آثار در این زمینه کتاب "نظریه فرهنگی استاد مطهری" است که حتی بیش از یکسال از تالیف آن نمی گذرد. لذا طرح یک مساله که نیاز روز جامعه ماست و معرفی، بررسی و نقد کتابی که از جمله معدود آثاری است که در زمینه ی این نیاز جدی جامعه نگاشته شده است از جمله برجسته ترین نکاتی است که ضرورت بخشِ برپایی هر چه بیشتر این نشست هاست و خود عاملی است برای برون رفت از تولید و نظریه پردازی کتابخانه ای صِرف. 

کتاب "نظریه فرهنگی استاد مطهری" نوشته ی محقق گرانقدر مهدی جمشیدی است که بیش از یکسال از تالیف آن نمی گذرد. چناچه که از نام کتاب پیداست، محقق این کتاب در یک مقدمه، شش فصل و نتیجه گیری پایانی سعی بر ارائه ی نظریه فرهنگی استاد مطهری با استفاده از آثار برچای مانده از آن شهید بزرگوار داشته اند. در واقع جناب مهدی جمشیدی با نگاهی پسینی به آثار برجای مانده از شهید مطهری تلاش دارند که از دل این آثار و نظریه پردازی های شهید که در سایر مسائل به چشم می آید، نظریه ی فرهنگی استاد مطهری را استنباط نمایند.

 در این نشست مطالب در دو بخش ارائه شد:

بخش اول: معرفی و بررسی این اثر به عنوان تالیفی که از جمله معدود آثاری است که سعی در ارائه نظریه فرهنگی استاد مطهری دارد

بخش دوم: طرح خلأ ها و نقدهایی جدی که در این کتاب به چشم می آید در این بخش استاد اسدپور در برآیندی کلی از این اثر معتقدند که تلاش ها و زحمات محقق گرانقدر مهدی جمشیدی در ارائه ی نظریه فرهنگی استاد مطهری ناتمام است و متاسفانه ما شاهد ارائه ی یک نظریه به عنوان نظریه فرهنگی استاد مطهری نیستیم.

فایل متنی این نشست در بخش "سخنرانی" در روز های آتی در اختیار خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت. همچنین گزارش تصویری این نشست را در بخش "عکس"، گزارش تصویری نشست "معرفی، بررسی و نقد نظریه فرهنگی استاد مطهری" می توانید مشاهده کنید

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت:

(1). جمشیدی، مهدی؛نظریه ی فرهنگی استاد مطهری، سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ی اسلامی، چاپ اول، 1393

(2). این نشست در سالن حوزه ی هنری، به همت ستاد مردمی جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی لرستان و پشتیبانی موسسه ی مبشر صبح در برگذار شده است.