«اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.».     مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی

akhbar-mod-title

تحلیلی بر خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها

فدک بهانه ایی است برای بیان مبارزه با جریان نفاق که پرچم دار آن اموی های زمانه حضرت بودند...

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در اردیبهشت سال 91 همزمان با شب شهادت حضرت زهرا در مدرسه سعادت با حضور جمعی از طلاب حوزه علمیه قم استاد به ایراد نکاتی پیرامون تحلیل شخصیت حضرت زهرا پرداختند.

در این نشست استاد اسدپور با استشهاد به روایات ذیل ایه « و نضع الموازین القسط » و روایات متعددی که از حضرات معصومین نقل شده ائمه را حجت بر خلق و به عنوان سنجه اعمال در روز حساب دانستند.

ایشان در ادامه با توجه به همین مطلب از تحلیل سیره ی هر یک از ائمه به عنوان یکی از ضرورت هایی زندگی امروزه یاد کردند و در بین حضرات معصومین ضرورت مطالعه و بررسی سیره و تحلیل شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها را از اهمیت ویژه ایی برخوردار دانستند چرا که وجود مقدس حضرت زهرا علاوه بر این حجت بر عوام و خواص از مردم است حجت بر حضرات معصومین هستند چناچه که در رواییی از امام عسکری نقل شده است که:

«نحن حجج اللّه على خلقه و جدّتنا فاطمة حجّة علينا: ما حجتهاي خدا بر مخلوقين هستيم و جد ما حضرت فاطمه حجت بر ماست».

در بررسی سیره و شخصیت حضرت زهرا باید با نگاهی جامع به زندگی کوتاه و سراسر نورانی حضرت تحلیلی ارائه گردد که در بردارنده ی تمامی ابعاد شخصیتی حضرت باشد. در این مسیر می توان از خطبه مشهور به فدکیه به عنوان خطبه ایی یاد کرد که تجلی گاه تمامی ابعاد شخصیتی حضرت است. اما متاسفانه چناچه که از نام این خطبه پیداست گویا برخی تنها دغدغه حضرت را فقط خلاصه در مساله فدک و بعد اقتصادی آن می دانند.

در اندیشه ی استاد اسدپور فدک تنها بهانه ایی است برای بازگویی برخی از حقایق، فدک بهانه ایی است برای تمسک و محوریت بخشی به قرآن و بازخوانی قرائت نبی مکرم از اسلام ناب، فدک بهانه ایی است برای بیان مبارزه با جریان نفاق که پرچم دار آن اموی های زمانه حضرت بودند. فدک نمادی بود برای بیان اینکه همه اختلافات و کژی ها ریشه در نفاقی دارد که حضرت با تحلیل جامعه اسلامی در زمان پیامبر و بعد از پیامبر انرا بر همگان نمایاندند و در مقابل آن به دفاع تمام قد از جریان حق پرداختند.

 با این تحلیل غاصبین خلافت خود نیز بازیچه جریان نفاق بودند. نفاقی که ریشه در مکه و تقابل جریان اموی ها با بنی هاشم داشت.

پایگاه نشر اندیشه های استاد اسدپور به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها  صوت جلسه سخنرانی استاد در شب شهادت صدیقه کبری سلام الله علیها را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

این سخنرانی را از قسمت صوت / سخنرانی و گفتگو ها می توانید دانلود کنید.